  • 5ASXBB3D4F31C5N
5ASXBB3D4F31C5N
advertisement
Manufacturer No:
5ASXBB3D4F31C5N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5ASXBB3D4F31C5N
Package:
896-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5ASXBB3D4F31C5N
Description:
896 Terminations0°C~85°C TJ 5ASXBB3 System On ChipArria V SX Series MCU - 208, FPGA - 250 I/O1.1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) is built into this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 896-BBGA, FCBGA.With 64KB RAM implemented, this SoC chip provides users with a high level of performance.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.Arria V SX is the series in which this system on chip SoC falls under.In general, this SoC meaning should operate at a temperature of 0°C~85°C TJ on a regular basis.A key point to note is that this SoC security combines FPGA - 350K Logic Elements.Tray package houses this SoC system on a chip.This SoC part contains a total of MCU - 208, FPGA - 250 I/Os in total.It is recommended to use a 1.1V power supply.It is unsafe to operate the SoCs wireless at voltages above 1.13V.At least 1.07V can be supplied as a power source.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.A system on a chip benefits from having 896 terminations.It is possible to find system on chips that are similar in specs and purpose by searching for 5ASXBB3.In this SoC, the clock frequency is set to 622MHz.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
Clock Frequency: 622MHz
There are a lot of Intel
5ASXBB3D4F31C5N System On Chip (SoC) applications.
  • Sensor network-on-chip (sNoC)
  • Robotics
  • ARM
  • Wireless networking
  • Apple smart watch
  • Central alarm system
  • Mobile market
  • Level
  • Communication interfaces ( I2C, SPI )
  • CNC control
Step5Bar-code shipping tag
5ASXBB3D4F31C5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    896-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria V SX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    896
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5ASXBB3
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B896
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.13V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.07V
  • Number of I/O
    MCU - 208, FPGA - 250
  • Speed
    800MHz
  • RAM Size
    64KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Clock Frequency
    622MHz
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 350K Logic Elements
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm