  • 5ASTFD3G3F35I3N
5ASTFD3G3F35I3N
advertisement
Manufacturer No:
5ASTFD3G3F35I3N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-5ASTFD3G3F35I3N
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
5ASTFD3G3F35I3N
Description:
-40°C~100°C TJ 5ASTFD3 System On ChipArria V ST Series MCU - 208, FPGA - 385 I/O1.15V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) are used in the construction of this SoC.Its package is 1152-BBGA, FCBGA.With 64KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.The Arria V ST series contains this system on chip SoC.As a rule of thumb, the average operating temperature for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.A significant feature of this SoC security is the combination of FPGA - 350K Logic Elements.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.Total I/Os on this SoC part are MCU - 208, FPGA - 385.As a rule of thumb, it is advised to use a power supply with a value of 1.15V.An excessive voltage of 1.18V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.As long as it receives a power supply that is at least 1.12V, it should be able to function.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.By searching 5ASTFD3, you can find system on chips with similar specs and purposes.A 670MHz clock frequency is followed by this SoC.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
Clock Frequency: 670MHz
There are a lot of Intel
5ASTFD3G3F35I3N System On Chip (SoC) applications.
  • Automotive
  • Medical Pressure
  • Transmitters
  • Microprocessors
  • Smartphone accessories
  • Sensor network-on-chip (sNoC)
  • Vending machines
  • Level
  • Print Special Issue Flyer
  • Functional safety for critical applications in the automotive
Step5Bar-code shipping tag
5ASTFD3G3F35I3N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria V ST
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.15V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    5ASTFD3
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.18V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.12V
  • Number of I/O
    MCU - 208, FPGA - 385
  • Speed
    1.05GHz
  • RAM Size
    64KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Clock Frequency
    670MHz
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 350K Logic Elements
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm