  • 59112-T38-13-135LF
59112-T38-13-135LF
advertisement
Manufacturer No:
59112-T38-13-135LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-59112-T38-13-135LF
Purchasing and Inquiry
59112-T38-13-135LF Overview
You'll get BOARD STACKING CONNECTOR packages.Through Hole is the mounting type of the device.We package the product with a Bulk case.A product of the Minitek? 2.00mm Series, it belongs to the range of products of that series.
59112-T38-13-135LF Features
Minitek? 2.00mm series
59112-T38-13-135LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI) 59112-T38-13-135LF Rectangular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Measuring & Control Technology
  • Datacom
  • Communication
  • Data Technology
  • Medical technology
  • Telecommunications
  • Embedded systems
  • Automotive Electronics
  • Instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
59112-T38-13-135LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Minitek® 2.00mm
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    BOARD STACKING CONNECTOR
  • Number of Positions
    26
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Total Number of Contacts
    26
  • Contact Gender
    MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Row Spacing
    0.079 (2.00mm)
  • Length
    19.1008mm
  • Length - Stack Height
    0.531 13.500mm
  • Length - Overall Pin
    0.752 19.100mm
  • Length - Post (Mating)
    0.122 3.100mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    30.0μin 0.76μm
  • Length - Tail
    0.098 2.500mm