  • 59112-R30-05-051LF
59112-R30-05-051LF
advertisement
Manufacturer No:
59112-R30-05-051LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-59112-R30-05-051LF
Package:
Datasheet:
Description:
Minitek® 2.00mm Series 2 Rows Solder 0.079 2.00mm Bulk Through Hole 10 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
59112-R30-05-051LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    GXT, Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Minitek® 2.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    10
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold, GXT™
  • Row Spacing
    0.079 (2.00mm)
  • Length
    13.4874mm
  • Length - Stack Height
    0.201 5.100mm
  • Length - Overall Pin
    0.531 13.500mm
  • Length - Post (Mating)
    0.232 5.900mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    15.0μin 0.38μm
  • Length - Tail
    0.098 2.500mm