  • 562MKP275KC
562MKP275KC
advertisement
Manufacturer No:
562MKP275KC
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-562MKP275KC
Package:
Radial
Datasheet:
562MKP275KC
Description:
MKP 5600pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 275V-DC 310V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
562MKP275KC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    275V
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.327 8.30mm