  • 55PC6278-10-2/6-9CS2502
55PC6278-10-2/6-9CS2502
advertisement
Manufacturer No:
55PC6278-10-2/6-9CS2502
HK JDW NO:
798-55PC6278-10-2/6-9CS2502
Step5Bar-code shipping tag
55PC6278-10-2/6-9CS2502
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Shield Material
    Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    150°C
    1 (Unlimited)
  • Number of Conductors
    2
  • Wire Gauge
    10 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Conductor Strand
    37/26
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.319 (8.10mm)
  • Conductor Insulation
  • Shield Type
    Double Braid
  • Shield Coverage
    85%
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0090 0.229mm