  • 55PC1124-24-6/9-9
55PC1124-24-6/9-9
advertisement
Manufacturer No:
55PC1124-24-6/9-9
HK JDW NO:
798-55PC1124-24-6/9-9
Package:
Datasheet:
55PC1124-24-6/9-9
Step5Bar-code shipping tag
55PC1124-24-6/9-9
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Cable
  • Conductor Material
    Copper Alloy, Silver Coated
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Shield Material
    Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2008
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    White
  • Voltage - Rated
    600V
  • Number of Conductors
    2
  • Wire Gauge
    24 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Wire/Cable Gauge
    24 AWG
  • Conductor Strand
    19/36
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.101 (2.57mm)
  • Conductor Insulation
  • Wire/Cable Diameter
    900 μm
  • Shield Type
    Braid
  • Shield Coverage
    85%
  • Outside Diameter
    2.57 mm
  • Wire/Cable Color
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0065 0.165mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
M42899 SL002
M42899 SL002
M13193 SL199
M13193 SL199
3336 SL001
3336 SL001
121700A 0105000
121700A 0105000
121700A 0105000