  • 55PC0121-12-9/90
55PC0121-12-9/90
advertisement
Manufacturer No:
55PC0121-12-9/90
HK JDW NO:
798-55PC0121-12-9/90
Package:
Datasheet:
55PC0121-12-9/90
Step5Bar-code shipping tag
55PC0121-12-9/90
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2010
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    302°C
  • Min Operating Temperature
    -85°C
  • Color
    White
  • Number of Conductors
    2 (1 Pair Twisted)
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    12 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Wire/Cable Gauge
    12 AWG
  • Conductor Strand
    37/28
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.200 (5.08mm)
  • Conductor Insulation
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Outside Diameter
    5.08 mm
  • Wire/Cable Color
    White
  • Number of Strands
    37
  • Conductor Diameter
    2.15 mm
  • Strand Size
    28 AWG