  • 55FB2511-16-7L-0CS2858
55FB2511-16-7L-0CS2858
advertisement
Manufacturer No:
55FB2511-16-7L-0CS2858
HK JDW NO:
790-55FB2511-16-7L-0CS2858
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55FB2511-16-7L-0CS2858
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Electroloss
  • Published
    2008
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall, Shielded
  • Jacket Color
    Black
  • Conductor Strand
    19/29
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.101 (2.57mm)
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.008 0.20mm