  • 55A8081-18-9
55A8081-18-9
advertisement
Manufacturer No:
55A8081-18-9
HK JDW NO:
790-55A8081-18-9
Quantity:
In Stock : 7922
Step5Bar-code shipping tag
55A8081-18-9
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Wire
  • Conductor Material
    Alumel, Chromel
  • Jacket (Insulation) Material
    Polymer
  • Operating Temperature
    150°C
  • Packaging
    Spool
  • Published
    2005
  • Feature
    Flame Retardant
    1 (Unlimited)
  • Color
    White
  • Number of Conductors
    2
  • Wire Gauge
    18 AWG
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19/34
  • Usage
    Thermocouple
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.158 (4.01mm)
  • Conductor Insulation
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Wire/Cable Diameter
    4.16 mm
  • Length
    1.00' 0.30m
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0010 0.025mm