  • 55A7027-20-6/9-5CS2510
55A7027-20-6/9-5CS2510
advertisement
Manufacturer No:
55A7027-20-6/9-5CS2510
HK JDW NO:
798-55A7027-20-6/9-5CS2510
Step5Bar-code shipping tag
55A7027-20-6/9-5CS2510
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Wire
  • Conductor Material
    Copper Alloy, Nickel Coated
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Shield Material
    Copper Alloy, Nickel Coated
  • Operating Temperature
    200°C
  • Published
    2005
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    600V
  • Number of Conductors
    2
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Jacket Color
    Green
  • Conductor Strand
    19/32
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.173 (4.39mm)
  • Conductor Insulation
  • Shield Type
    Braid
  • Shield Coverage
    85%
  • Length
    304.8mm
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0080 0.203mm