  • 55A1821-14-9/96-9CS2275
55A1821-14-9/96-9CS2275
advertisement
Manufacturer No:
55A1821-14-9/96-9CS2275
HK JDW NO:
798-55A1821-14-9/96-9CS2275
Step5Bar-code shipping tag
55A1821-14-9/96-9CS2275
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Cable
  • Insulation Material
    ETFE
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Shield Material
    Copper, Silver Coated
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2004
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    White
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Conductors
    2 (1 Pair Twisted)
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    14 AWG
  • Voltage
    600V
  • ELV
    Compliant
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Wire/Cable Gauge
    14 AWG
  • Jacket Color
    White
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.225 (5.72mm)
  • Insulation Diameter
    5.715 mm
  • Wire/Cable Diameter
    2.39 mm
  • Shield Type
    Braid
  • Shield Coverage
    85%
  • Outside Diameter
    5.72 mm
  • Wire/Cable Color
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    1.7018 mm
  • Strand Size
    27 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0090 0.229mm