  • 55A1141-22-MSL4-9CS2275
55A1141-22-MSL4-9CS2275
advertisement
Manufacturer No:
55A1141-22-MSL4-9CS2275
HK JDW NO:
798-55A1141-22-MSL4-9CS2275
Package:
Datasheet:
Description:
CABLE 4COND 22AWG WHITE SHLD
Step5Bar-code shipping tag
55A1141-22-MSL4-9CS2275
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Cable
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Shield Material
    Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2005
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    White
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Conductors
    4
  • Wire Gauge
    22 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Wire/Cable Gauge
    22 AWG
  • Jacket Color
    White
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.137 (3.48mm)
  • Insulation Diameter
    3.4798 mm
  • Wire/Cable Diameter
    1.09 mm
  • Shield Type
    Braid
  • Shield Coverage
    85%
  • Outside Diameter
    3.48 mm
  • Wire/Cable Color
    Orange
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    787.4 μm
  • Strand Size
    34 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0080 0.203mm