  • 55A0121-20-2/6
55A0121-20-2/6
advertisement
Manufacturer No:
55A0121-20-2/6
HK JDW NO:
798-55A0121-20-2/6
Package:
Datasheet:
55A0121-20-2/6
Description:
High Performance Cable 2Conductors 20AWG 2.59mm Tin Plated Copper Blue/Red 600VAC
Step5Bar-code shipping tag
55A0121-20-2/6
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Insulation Material
    ETFE
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2005
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    302°C
  • Min Operating Temperature
    -85°C
  • Color
    Blue, Red
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Conductors
    2 (1 Pair Twisted)
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.100 (2.54mm)
  • Insulation Diameter
    2.54 mm
  • Wire/Cable Diameter
    2.59 mm
  • Outside Diameter
    2.66 mm
  • Wire/Cable Color
    Blue
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    940 μm
  • Strand Size
    32 AWG
  • Length
    304.8mm