  • 55A0121-18-0/2
55A0121-18-0/2
advertisement
Manufacturer No:
55A0121-18-0/2
HK JDW NO:
798-55A0121-18-0/2
Package:
Datasheet:
55A0121-18-0/2
Step5Bar-code shipping tag
55A0121-18-0/2
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2015
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    302°C
  • Min Operating Temperature
    -85°C
  • Color
    Red
  • Number of Conductors
    2 (1 Pair Twisted)
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    18 AWG
  • Voltage
    600V
  • ELV
    Compliant
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Conductor Strand
    19/30
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.120 (3.05mm)
  • Conductor Insulation
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Outside Diameter
    3.2 mm
  • Wire/Cable Color
    White
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    1.1684 mm
  • Strand Size
    30 AWG