  • 550C402T450DP2B
550C402T450DP2B
advertisement
Manufacturer No:
550C402T450DP2B
HK JDW NO:
192-550C402T450DP2B
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
550C402T450DP2B
Description:
550C 4000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 21.8A 3.000Dia 76.20mm -40°C~105°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 46
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
550C402T450DP2B
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    550C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4000μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    7.1mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22.3mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Lead Diameter
    8 mm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4mA
  • Ripple Current
    21.8A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    21.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    35.97A @ 10kHz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height
    149.93mm
  • Height Seated (Max)
    5.875 149.23mm