  • 550C352T500DF2B
550C352T500DF2B
advertisement
Manufacturer No:
550C352T500DF2B
HK JDW NO:
192-550C352T500DF2B
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
550C352T500DF2B
Description:
550C 3500μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~105°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
550C352T500DF2B
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    550C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3500μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3.96863mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.8A @ 120Hz
  • Diameter
    76mm
  • Height Seated (Max)
    5.687 144.45mm
  • Length
    143.642mm