  • 55030R2BI5.5
55030R2BI5.5
advertisement
Manufacturer No:
55030R2BI5.5
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-55030R2BI5.5
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
55030R2BI5.5
Description:
Specialty Fuses FUS 5.5KV MV R-RATED 30R BOLT-IN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55030R2BI5.5
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
  • Terminal Shape
    TAB/BLADE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD®
  • Size / Dimension
    18.000Lx3.000W x 7.600 H 457.20mmx76.20mmx193.04mm
  • Feature
    Indicating
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Motor Protection
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    550A
  • Voltage - Rated AC
    5.5kV
  • Physical Dimension
    193.04mm x 457.2mm
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    80kA
  • Blow Characteristic
    MEDIUM
  • Class Code
    R
  • Height
    193.04mm