  • 50YXM22MEFCT15X11
50YXM22MEFCT15X11
advertisement
Manufacturer No:
50YXM22MEFCT15X11
HK JDW NO:
683-50YXM22MEFCT15X11
Description:
YXM 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 135mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
50YXM22MEFCT15X11
    Select All
  • Mount
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    YXM
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    22μF
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.011mA
  • Ripple Current
    135mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    74.25mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    135mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm