  • 50YXJ47M6.3X11
50YXJ47M6.3X11
advertisement
Manufacturer No:
50YXJ47M6.3X11
HK JDW NO:
683-50YXJ47M6.3X11
Description:
YXJ 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 295mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 7310
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
50YXJ47M6.3X11
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    295mA
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    300mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    162.25mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    295mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm