  • 50YXJ100MCE8X11.5
50YXJ100MCE8X11.5
advertisement
Manufacturer No:
50YXJ100MCE8X11.5
HK JDW NO:
683-50YXJ100MCE8X11.5
Description:
YXJ 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 388.5mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
50YXJ100MCE8X11.5
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    100μF
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    388.5mA
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    170mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    388.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    555mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    11.5mm