  • 50YXG120MEFCTA8X16
50YXG120MEFCTA8X16
advertisement
Manufacturer No:
50YXG120MEFCTA8X16
HK JDW NO:
683-50YXG120MEFCTA8X16
Description:
YXG 120μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 365mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
50YXG120MEFCTA8X16
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    YXG
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    120μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.06mA
  • Ripple Current
    365mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    120mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    365mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    730mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm
  • Length
    16mm