  • 50YXA4R7MTA5X11
50YXA4R7MTA5X11
advertisement
Manufacturer No:
50YXA4R7MTA5X11
HK JDW NO:
683-50YXA4R7MTA5X11
Datasheet:
50YXA4R7MTA5X11
Description:
YXA 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 32mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
50YXA4R7MTA5X11
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    YXA
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    32mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    32mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm