  • 50YXA2R2MEFC5X11
50YXA2R2MEFC5X11
advertisement
Manufacturer No:
50YXA2R2MEFC5X11
HK JDW NO:
683-50YXA2R2MEFC5X11
Datasheet:
50YXA2R2MEFC5X11
Description:
YXA 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
50YXA2R2MEFC5X11
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    YXA
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    20mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    30mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm