  • 50SGV47M8X10.5
50SGV47M8X10.5
advertisement
Manufacturer No:
50SGV47M8X10.5
HK JDW NO:
683-50SGV47M8X10.5
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
SGV 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 167mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 928
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
50SGV47M8X10.5
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    SGV
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0235mA
  • Ripple Current
    167mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    167mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    250.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    8.9mm
  • Width
    8.3mm