  • 50SEV0.1M4X5.5
50SEV0.1M4X5.5
advertisement
Manufacturer No:
50SEV0.1M4X5.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-50SEV0.1M4X5.5
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
50SEV0.1M4X5.5
Description:
SEV 0.1μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 1mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
50SEV0.1M4X5.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SEV
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.1μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    1717
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.00005mA
  • Ripple Current
    1mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.5mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm