  • 50PEV68M8X10.5
50PEV68M8X10.5
advertisement
Manufacturer No:
50PEV68M8X10.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-50PEV68M8X10.5
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
50PEV68M8X10.5 Overview
System power is determined by 1.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 30mOhm.There is a need for a ripple current @ Low Frequency on 90mA @ 120Hz so it is able to operate properly.The rated DC voltage (URdc) required for stable operation is 50V.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
50PEV68M8X10.5 Features
1.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 50V
an operating temperature of -55°C~105°C
50PEV68M8X10.5 Applications
There are a lot of Rubycon 50PEV68M8X10.5 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
50PEV68M8X10.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Ripple Current @ Low Frequency
    90mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    8.3mm
  • Width
    8.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PEV
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    68μF
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    90mA