  • 50MXG15000MEFCSN30X50
50MXG15000MEFCSN30X50
advertisement
Manufacturer No:
50MXG15000MEFCSN30X50
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-50MXG15000MEFCSN30X50
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
MXG 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.77A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 78
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
50MXG15000MEFCSN30X50
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MXG
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.59808mA
  • Ripple Current
    4.77A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.35
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.77A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.4855A @ 10kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm