  • 50MS56.8MEFC6.3X5
50MS56.8MEFC6.3X5
advertisement
Manufacturer No:
50MS56.8MEFC6.3X5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-50MS56.8MEFC6.3X5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
MS5 6.8μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 26mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
50MS56.8MEFC6.3X5
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MS5
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    26mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    26mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    39mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm