  • 50MH74.7MEFC5X7
50MH74.7MEFC5X7
advertisement
Manufacturer No:
50MH74.7MEFC5X7
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-50MH74.7MEFC5X7
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
MH7 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 29mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
50MH74.7MEFC5X7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MH7
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    29mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    29mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    43.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm