  • 50ME47WX
50ME47WX
advertisement
Manufacturer No:
50ME47WX
HK JDW NO:
13085-50ME47WX
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
47μF Capacitor 20% 380mA Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
50ME47WX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 50ME47WX .
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Capacitance
    47μF
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    140mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    0.0235mA
  • Ripple Current
    380mA