  • 500LXW68MEFR18X35
500LXW68MEFR18X35
advertisement
Manufacturer No:
500LXW68MEFR18X35
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-500LXW68MEFR18X35
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
LXW 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
500LXW68MEFR18X35
    Select All
  • Factory Lead Time
    45 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LXW
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    68μF
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    680mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.496A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm