  • 500C562M400DF2F
500C562M400DF2F
advertisement
Manufacturer No:
500C562M400DF2F
HK JDW NO:
192-500C562M400DF2F
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
500C562M400DF2F
Description:
500C 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~95°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
500C562M400DF2F
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    5600μF
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Height Seated (Max)
    5.687 144.45mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    500C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%