  • 500C243U063CH2B
500C243U063CH2B
advertisement
Manufacturer No:
500C243U063CH2B
HK JDW NO:
192-500C243U063CH2B
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
500C243U063CH2B
Description:
500C 24000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~95°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
500C243U063CH2B
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    500C
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    24000μF
  • Terminal Pitch
    28.58mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    26.8mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.125 28.58mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.6889mA
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    10.8A @ 120Hz
  • Diameter
    64.11mm
  • Height Seated (Max)
    2.687 68.25mm
  • Length
    67.442mm