  • 500C222T450CC2B
500C222T450CC2B
advertisement
Manufacturer No:
500C222T450CC2B
HK JDW NO:
192-500C222T450CC2B
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
500C222T450CC2B
Description:
500C 2200μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 7.88A 2.500Dia 63.50mm -40°C~95°C Polar 28.58mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 3
Step5Bar-code shipping tag
500C222T450CC2B
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    500C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    28.58mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    68mOhm
  • Lead Spacing
    1.125 28.58mm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 95°C
  • Ripple Current
    7.88A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Diameter
    63.5mm
  • Height
    104.78mm
  • Height Seated (Max)
    4.125 104.78mm