  • 4SVPS33M
4SVPS33M
advertisement
Manufacturer No:
4SVPS33M
HK JDW NO:
590-4SVPS33M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
4SVPS33M
Purchasing and Inquiry
4SVPS33M Overview
Systems need 740mA @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.Electrical device with 200mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).This device requires a ripple current at low frequency to fully function.An operating voltage of URdc = 4V is required for stable operation.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
4SVPS33M Features
740mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 200mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 4V
an operating temperature of -55°C~105°C
4SVPS33M Applications
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
4SVPS33M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 4SVPS33M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    OS-CON™, SVPS
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
    1717
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.066mA
  • Ripple Current
    37mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    37mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    740mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.3mm