  • 4SVP680M
4SVP680M
advertisement
Manufacturer No:
4SVP680M
HK JDW NO:
590-4SVP680M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
4SVP680M
Purchasing and Inquiry
4SVP680M Overview
3.7A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 25mOhm, this electrical device works as follows.The 8 pin remains in place.There is a need for a ripple current @ Low Frequency on 185mA @ 120Hz so it is able to operate properly.A dissipation factor of 12 % is significant for this part.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
4SVP680M Features
3.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
4SVP680M Applications
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
4SVP680M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 4SVP680M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    8
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2006
  • Series
    OS-CON™, SVP
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    544μA
  • Ripple Current
    3.7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    185mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Ripple Current (AC)
    3.7A
  • Diameter
    10mm
  • Height
    7.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm