  • 476SVH025MER
476SVH025MER
advertisement
Manufacturer No:
476SVH025MER
HK JDW NO:
373-476SVH025MER
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
476SVH025MER
Description:
SVF 47μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
476SVH025MER
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    SVF
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.64Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    48mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    72mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.224 5.70mm