  • 476CKE035M
476CKE035M
advertisement
Manufacturer No:
476CKE035M
HK JDW NO:
373-476CKE035M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
476CKE035M
Description:
CKE 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 92mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 17687
Step5Bar-code shipping tag
476CKE035M
    22 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    CKE
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    15mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.233Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.04935mA
  • Ripple Current
    92mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    92mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    211.6mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm