  • 473PPA202K
473PPA202K
advertisement
Manufacturer No:
473PPA202K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-473PPA202K
Package:
Axial, Can
Datasheet:
473PPA202K
Description:
PPA 0.047μF Film Capacitor ±10% Axial, Can PC Pins 2000V 2kV-DC 650V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 127
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
473PPA202K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PPA
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.650Diax1.142L 16.50mmx29.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 630
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    2000V 2kV
  • Voltage - Rated AC
    650V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    35mm
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    16.8mOhm
  • Life (Hours)
    30000 hours
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    630V
  • Diameter
    15mm