  • 450VXH150MEFCSN22X35
450VXH150MEFCSN22X35
advertisement
Manufacturer No:
450VXH150MEFCSN22X35
HK JDW NO:
683-450VXH150MEFCSN22X35
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
VXH 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.13A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 213
Step5Bar-code shipping tag
450VXH150MEFCSN22X35
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    VXH
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Packing Method
    Box
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.77942mA
  • Ripple Current
    1.13A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.13A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.582A @ 10kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm