  • 450QXW220MEFC18X50
450QXW220MEFC18X50
advertisement
Manufacturer No:
450QXW220MEFC18X50
HK JDW NO:
683-450QXW220MEFC18X50
Package:
Radial, Can
Description:
QXW 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.22A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 3992
Step5Bar-code shipping tag
450QXW220MEFC18X50
    Select All
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.22A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.22A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.83A @ 10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C