  • 450MXH560MEFC35X45
450MXH560MEFC35X45
advertisement
Manufacturer No:
450MXH560MEFC35X45
HK JDW NO:
683-450MXH560MEFC35X45
Description:
MXH 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
450MXH560MEFC35X45
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MXH
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    560μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.18A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.052A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm