  • 450MXG470MEFCSN35X40
450MXG470MEFCSN35X40
advertisement
Manufacturer No:
450MXG470MEFCSN35X40
HK JDW NO:
683-450MXG470MEFCSN35X40
Description:
MXG 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.78A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 73
Step5Bar-code shipping tag
450MXG470MEFCSN35X40
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MXG
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.37967mA
  • Ripple Current
    1.78A
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.95A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.73A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm