  • 450LSU10000M90X221
450LSU10000M90X221
advertisement
Manufacturer No:
450LSU10000M90X221
HK JDW NO:
683-450LSU10000M90X221
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LSU 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
450LSU10000M90X221
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    LSU
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Aluminum (Al)
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    10000μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.236 31.40mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    6.37mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.25
  • Ripple Current @ Low Frequency
    27.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    36.27A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    8.819 224.00mm