  • 450BXW56MEFR12.5X45
450BXW56MEFR12.5X45
advertisement
Manufacturer No:
450BXW56MEFR12.5X45
HK JDW NO:
683-450BXW56MEFR12.5X45
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
BXW 56μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 590mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
450BXW56MEFR12.5X45
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BXW
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    56μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    590mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    590mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.475A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm