  • 450BXW47MEFR14.5X30
450BXW47MEFR14.5X30
advertisement
Manufacturer No:
450BXW47MEFR14.5X30
HK JDW NO:
683-450BXW47MEFR14.5X30
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
BXW 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 515mA 0.571Dia 14.50mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
450BXW47MEFR14.5X30
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BXW
  • Size / Dimension
    0.571Dia 14.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    515mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    515mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.288A @ 100kHz
  • Diameter
    14.5mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm