  • 44AM1121-12-9/96-9
44AM1121-12-9/96-9
advertisement
Manufacturer No:
44AM1121-12-9/96-9
HK JDW NO:
790-44AM1121-12-9/96-9
Step5Bar-code shipping tag
44AM1121-12-9/96-9
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
  • Shield Material
    Copper, Silver Coated
  • Operating Temperature
    150°C
  • Published
    2011
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Conductors
    2
  • Wire Gauge
    12 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    37/28
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.251 (6.38mm)
  • Conductor Insulation
    Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
  • Shield Type
    Braid
  • Shield Coverage
    85%
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0070 0.178mm