  • 44AM1111-16-9-9CS2275
44AM1111-16-9-9CS2275
advertisement
Manufacturer No:
44AM1111-16-9-9CS2275
HK JDW NO:
790-44AM1111-16-9-9CS2275
Package:
Description:
High Performance Cable 1Conductors 16AWG 2.79mm Tin Plated Copper White 600VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
44AM1111-16-9-9CS2275
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Cable
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Polyvinyl Fluoride (PVF)
  • Operating Temperature
    150°C
  • Packaging
    Digi-Spool™, Continuous Spool
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    Shielded
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall, Shielded
  • Wire/Cable Gauge
    16 AWG
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19/29
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.105 (2.67mm)
  • Wire/Cable Diameter
    1.83 mm
  • Outside Diameter
    2.78892 mm
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    1.42 mm
  • Strand Size
    29 AWG
  • Length
    Enter Number of Feet in Order Quantity
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.005 0.13mm