  • 55FB1511-14-7L-0CS2173
55FB1511-14-7L-0CS2173
advertisement
Manufacturer No:
55FB1511-14-7L-0CS2173
HK JDW NO:
790-55FB1511-14-7L-0CS2173
Package:
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 14AWG BLK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55FB1511-14-7L-0CS2173
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    Electroloss
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    14 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall, Shielded
  • Wire/Cable Gauge
    14 AWG
  • Jacket Color
    Black
  • Conductor Strand
    19/27
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.127 (3.23mm)
  • Wire/Cable Color
    Violet
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.008 0.20mm